Protingo namo sąvoka Lietuvoje jau gerokai įleido šaknis, tačiau savo darbe neretai susiduriu su įvairiausiais žemiškais klausimais, mitais ir dvejonėmis, kurias nusprendžiau išsklaidyti kalbindama išmaniųjų namų ekspertą Tomą Peleckį (UAB Vairema).

Nemažai žmonių vis dar galvoja, kad išmaniųjų namų sprendimai tikrai ne jiems, nes tai arba labai brangu arba nesaugu arba sukuria tik papildomų eksploatacijos problemų ir tikrai jau nepadeda išsaugoti dailių kūno linijų, nes kiaurą dieną gali sėdėti ant sofos ir viską valdyti telefonu. 🙂

 

Taigi kas tas protingas namas ir kokias galimybes jis suteikia?

Tai yra sistemos, kurios leidžia:

– sutaupyti elektros, dujų suvartojimą;

– suteikia gyvenimo komfortą: pvz. šviesos įsijungimas automatiškai, vėdinimo veikimas tada kada reikia, durų atsirakinimas be raktų, užuolaidų užsitraukimas sutemus, taip pat televizoriaus ar garso aparatūros valdymas balsu, fasado apšvietimo įsijungimas nuo saulės tam tikros padėties arba vejos laistymo sistema nuo dirvožemio drėgnumo indikacijos, kitaip tariant pagal oro sąlygas ir t.t. Be išvardintų, vieni populiariausių – praėjimo, t.y. kiemo garažo, vartelių ar signalizacijos valdymas telefonu. Ypač patogu, kai privažiuoja kurjeris ir nori palikti siuntinį, o tavęs nėra namie! Be to galima suprogramuoti vartų atsidarymą tokiu principu, kad veikiant per GPS, man priartėjus su automobiliu prie namo vartų, kiemo arba garažo vartai atsidaro automatiškai.

– padeda apsaugoti namus, pvz. išmanieji dūmų detektoriai, kurie ne tik skleidžia garsą, bet ir duoda signalą į Jūsų telefoną.

Taigi, visų šių ir panašių prietaisų visuma ir sudaro išmanaus namo sąvoką.

 

Man atrodo, kad kai kurie išmanieji sprendimai vis dar šiek tiek gąsdina. Kokius sprendimus žmonėms įsirengti dar pakankamai nedrąsu, o kokių išmaniųjų sprendimų jie nesibaimina ir drąsiai įsileidžia į savo namus?

Iš tikrųjų žmonės gali surasti nemažai informacijos apie išmaniuosius sprendimus, bet esmė ta, kad jie nežino kaip tai pritaikyti konkrečiai sau. Tačiau užtenka jiems paaiškinti kokią problemą koks prietaisas gali išspręsti, bei kokius privalumus jis suteikia ir pasidaro kur kas aiškiau!

Pakankamai drąsiai renkasi ir tikrai jau daug kur sutiksite išmaniuoju būdu namuose valdomus: šildymo vėdinimo, audio, TV ar apšvietimo sistemas. Idealiu atveju sukuriami tam tikri scenarijai, kuomet esant didesniam kiekiui žmonių –  pvz. įsijungia židinys, audio sistema, padidėja apšvietimas, paintensyvėja oro padavimas ir pan.

Antra pagal populiarumą pozicija dabar yra vidaus ir lauko kameros. Žmonės jas renkasi ir dėl bendro saugumo ir dėl vaikų, likusių vienų namie, priežiūros. Gali su jais pasikalbėti per kamerą ir t.t. Taip pat vaikų ar paauglių kontrolei neretai naudojamos ir išmaniosios rozetės. Jos taip pat puikiai naudojamos ir skalbimo mašinų ar lygintuvų veikimo valdymui kontroliuoti. Tiesiog gali nustatyti, kad po 15min, kai nebenaudoji prietaiso, jis išsijungia. Arba nustatyti veikimo laiką ir vėlgi jam pasibaigus, prietaisas išsijungia.

Na o iš mažiau populiarių kol kas dar yra:  kavos aparato, šaldytuvo valdymas. Tokie prietaisai, kurie turėtų valdymą balsu arba per protingo namo sistemas, yra kur kas brangesni už įprastus, o be to žmogus ir pats dar turi pasirūpinti, kad puodelis būtų įdėtas į reikiamą vietą ir pan.  🙂

Yra ir tokių smagių, dar ne stipriai paplitusių, bet labai naudingų funkcijų, kaip pavyzdžiui pirties ar jakuzzi vonios įjungimas nuotoliniu būdu, kad kai jau grįžti namo, galėtum eiti tiesiai į pirtį, nelaukiant kol viskas įšils.

 

Taip, iš tiesų daugybė sprendimų neabejotinai gali pasitarnauti žmogaus kasdienybėje, bet prisiminus Norvegijos spynų gamintojo REMA 1000 prieš keletą metų išleistą reklamą, apie tai, kaip vyras po apsilankymo pas stomatologą niekaip negali atsirakinti savo namo durų balsu, ir juokinga ir šiek tiek graudu J Kaip yra iš tikrųjų?

Iš tikrųjų yra taip, kad viską, ką jūs galite valdyti balsu ar telefonu, galite valdyti ir paprastuoju tradiciniu būdu. Visas protingas namas be telefono irgi veikia! Įėjimą į namą galima suprogramuoti per pin kodą arba pultelį, arba su piršto antspaudu, o jeigu ne, visuomet lieka tradicinis. Kita vertus yra ir privalumas – visas valdymas balsu, Lietuvoje kol kas dar vyksta anglų kalba, taigi vaikai puikiai išmoksta tarti žodžius angliškai 🙂

 

Bet vis tik, gal yra kokių nors trūkumų ar vietų, kurios nėra ištobulintos iki galo išmaniajame namų valdyme?

Reikia, nepamirši, kad vienos sistemos veikia per WIFI, t.y. pakankamai nebrangus sprendimas, bet interneto ryšys turi būti stabilus. Kitos sistemos jungiamos per iš anksto išvedžiotus laidus, bet tokiu atveju išmanaus namo sprendimas turi įvykti jau projektavimo stadijoje, ko dažnai žmonės neapgalvoja įsirenginėdami namą.

Todėl dabar labai populiarėjanti yra Z-Wave sistema, leidžianti be didelių investicijų visus norimus namų modulius pasidaryti išmaniais ir dar maža to, norui esant, išmontuoti ir persinešti į kitus namus. 🙂

Na, o svarbiausia yra visų sistemų suderinamumas, atnaujinimai ir saugumas. Jeigu valdymo sistema veikia per WIFI, būtina pasirinkti saugų slaptažodį arba dar geriau, viską leisti per serverį, kuris gali paslėpti tikrąjį IP adresą ir tokiu būdu apsaugoti duomenis.

 

Kaip viskas vyksta, ar įrengti tokias sistemas turi specialistai ar gali bet kurie elektros darbus dirbandys meistrai?

Pritaisų pajungimo darbai visai nesudėtingi. Pvz.: jeigu buvo sudėti standartiniai jungikliai, vietoje jų reikia sumontuoti išmanius liečiamo paviršiaus jungiklius, ir Jūs jau viską galite redaguoti savo telefone.

Vienintelis dalykas, kurį reikia panagrindėti – programėlės sukonfigūravimas.

 

Ar išmanieji namų sprendimai kiekvienam? Kiek kainuoja įsirengti išmanius namus?

100m2 namui bazinis paketas, kurį sudaro: vėdinimo, šildymo, vėsinimo valdymas išmaniuoju būdu gali kainuoti apie 3000-5000Eur. O visi kiti pasirinkimai priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualių poreikių, bet kalbant apie maksimalų paketą, su pakankamai įmantriais sprendimais, įskaitant kamerų, vejos laistymo, pirčių, audio, užuolaidų, vidaus ir lauko apšvietimo valdymą, galėtų siekti iki 10000Eur.

Na, o norint tam tikrų individualių sprendimų, kurie išspręstų tik vieną ar kitą tau svarbų funkcionalumo klausimą, tokį kaip, pvz. išvažiuojantis rozečių blokas iš stalviršio, dimeriuojama lemputė šviestuvui ar išmani rozetė paauglio kompiuterio kontrolei, manau, kad juos tikrai gali įsirengti kiekvienas.

 

Tačiau išmanūs sprendimai juk gali būti pritaikyti ne tik individualiam namui. Kur dar galima pritaikyti jų panaudojimą?

Taip, tiesa, net ir daugiabučiuose žmonės naudoja praėjimo kontrolės sistemas, išmaniąsias durų ,,akutes” su filmavimo funkcija tiek į išorę tiek į vidų.

Naujieji namų kvartalai jau pardavinėjami su specialiais bendroje zonoje esančiais šaldytuvais, kur kurjeriai su jiems suteiktais kodais atveža ir palieka maistą, ir grįžęs namo žmogus su savo pin kodu gali jį išsiimti.

Dar ypatingai populiarūs išmaniųjų spynų, rankenų, signalizacijos, vandens šildymo nuotoliniu būdu valdymo sprendimai naudojami nuomojamiems būstams. Visa tai iš tiesų supaprastina žmonių gyvenimą, padeda sutaupyti laiką ir neabejotinai pakelia nuomojamo ar gyvenamo būsto vertę.

Verslo klientai renkasi sistemas, kurios praneša jiems apie dokumentų saugyklų, baldinių užraktų arba seifų atidarymą.

Biuruose įrengiamos praėjimo kontrolės, leidžiančios pirmiausia pasikalbėti su norinčiu patekti į vidų asmeniu, patikrinančios jo temperatūrą, ar jis dėvi apsauginę kaukę ir tik tuomet jis įleidžiamas į pastatą.

 

Taigi, iš tiesų džiugina tai, kad išmaniosios technologijos leidžia ne tik sutaupyti, suteikia komforto, bet dar ir atsiranda pakankamai laiku, iš tam tikto aktualaus žmonijai poreikio.

Žinoma, nuostabu yra ir tai, kad visai nesudėtingomis priemonėmis, be jokių papildomų laidų vedžiojimo, galima nesunkiai išspręsti vieną ar kitą aktualią problemą, kuri galbūt kamuoja Jus jau daugelį metų. Belieka kreiptis į specialistus, kurie supažindins ir padės išspręsti tai, kas Jums svarbu.

 

Neapsakomai dėkinga Tomui Peleckiui, tikram savo srities profesionalui, kuris turbūt galėtų apie įvairiausius išmaniųjų namų privalumus pasakoti ilgai ir su užsidegimu, už šiltą, atvirą ir išsamų pokalbį, kuris tikiuosi, padėjo ir Jums šiek tiek labiau prisijaukinti protingų namų idėją ir išsklaidyti abejones.

Na o mano išvada po šio pokalbio – nuo šiol dar daugiau drąsos gyventi ir projektuoti išmaniai!

Susitikime prie Jūsų naujųjų būsimų protingų namų slenksčio!

Tomas Peleckis

Tomas Peleckis

Išmaniųjų namų ekspertas