Per daugelį darbo metų praktikos, teko matyti daugybę situacijų, kuomet užsakovams ateina laikas apsispręsti, kas atliks vidaus įrengimo darbus. Kai kurie rangovus renkasi pagal rekomendacijas, ir jau iš anksto žino, kas įrenginės jų namus. Kai kurie sulaukia, kol bus paruoštas interjero projektas, tuomet siunčia jį kelioms kompanijoms, kad šios pateiktų sąmatą ir tuomet renkasi. Kiti žino bent keletą meistrų, kurie atliks pavienius darbus, o kas atliks visa kita paaiškėja vėliau.
Situacijų tikrai būna įvairių ir kiekvienas projektas savaip unikalus ir įdomus.
Prieš keletą metų taip nutiko, kad net keli užsakovai, su kuriais tuo metu dirbome, ėmė konfliktuoti su pasirinktais meistrais, dėl įvairių priežasčių: nuvilti lūkesčiai, neįvertinti būtinieji darbai pirminėje sąmatoje, terminai, darbų kokybė ir pan. Tuomet ėmiau galvoti kaip padėti savo užsakovams ir parašiau bazines rekomendacijas: ką būtina aptarti su rangovu prieš pradedant vidaus įrengimo darbus, tam, kad visos pusės pasidalintų atsakomybėmis ir ateityje neliktų vietos nusivylimams.
Tikiu, kad tos rekomendacijos padėjo įnešti daugiau aiškumo ir išvengti kai kurių nemalonių situacijų. Su savo užsakovais jomis dalinausi iki pat šios dienos, kol nusprendžiau, kad atėjo laikas jas pastiprinti, pridedant ir rangovo mintis ir patarimus.
Todėl šiai temai išplėtoti pasikviečiau projektų vadovą Edviną Kundelį, vieną iš MB ,,Būsto vizija” įkūrėjų, kurio įmonės paslaugas savo klientms galiu rekomenduoti drąsiai ir be jokios dvejonės balse. Bendravimas su Edvinu visada žavi dėl ypač profesionalaus požiūrio į savo darbą, klientą, atsakingumo, geranoriškumo ir žodžio laikymosi 🙂
Taigi, kokie pirmieji klausimai svarbūs rangovui prieš pradedant vidaus rangos darbus?
– Pirmasis klausimas, kurį užduodu savo klientams – ar bus interjero dizaineris? Jeigu taip, tuomet jau pirmojo susitikimo metu dalyvaujame visi: rangovas, dizaineris ir užsakovas. Aptariame būtiniausius projektinius sprendimus, kas priiminės sprendimus, kas už ką atsakingas bei darbų grafiką: ką ir kada reikia turėti iš interjero įrangos dalių, kad nesustotų darbai. Po to, prašome raktų nuo būsto, nuo elektros dėžutės, aptariame vandens pajungimo klausimus ir mes jau galime startuoti su darbais.
Ar daug pasitaiko klientų, kurie įsirenginėja namus be dizainerio pagalbos?
– Labai mažai, bet dar yra. Ypač tie, kurie įsirenginėja namus pirmą kartą ir nėra susidūrę su visais sprendimais, kuriuos reikės priimti. Tokiu atveju, norint gero rezultato, tiesiog daugiau darbo tenka pačiam rangovui, nes reikia pasiūlyti sprendimus, nukreipti, patarti ir pan.
Jeigu dizainerio nėra, prašau užsakovų, kad pirmiausia atsakingai apgalvotų baldų išdėstymą. Rekomenduoju su laikraščiais ant žemės arba kokiomis nors programėlėmis susibraižyti baldus, tam, kad realiai įsivaizduotų kaip viskas atrodys ir kas kur stovės. Po to prašau duoti bent šviestuvų ir rozečių atstumus nuo sienų ir santechnikos išdėstymo sprendimus. Po pirmųjų atliktų darbų visuomet kviečiu pasitikrinti vidaus geometriją, kad užsakovai patys įsivertintų ar taip viską įsivaizdavo.
Esant interjero projektui, dirbti žymiai paprasčiau. Visi darbai einasi kur kas sklandžiau, nebelieka terpės interpretacijoms, dvejonėms, ar darbai įgyvendinti taip kaip buvo planuota ir aptarta.
Kaip elgiatės tais atvejais, kuomet užsakovai turi savo tam tikrų sričių meistrus ir nori, kad jie atliktų dalį darbų?
– Mes vadovaujamės tokiu principu – arba visus darbus atliekame mes arba nesiimame darbo iš viso. Žinoma, būna tokių atvejų, kada kokios nors srities darbai jau būna pradėti, tuomet prašome, kad toje srityje jie darbus ir pabaigtų, mes tiesiog jų netęsiame. Esant tokiam darbų pasidalinimui labai sudėtinga suvaldyti visoms pusėms tinkamus grafikus, atsakomybes ir t.t.
Kaip pavyzdį galiu pasakyti netgi tai, kad pirmiausia mes priduodame objektą ir tik po to savo darbus pradeda baldininkai. Kitu atveju, įrodyti kas subraižė grindis arba kitaip sugadino paviršius vėlgi labai sudėtinga.
Kokie dar yra kertinai principai, kuriais vadovaujatės savo darbe?
– Labai daug esminių punktų yra apibrėžta sutartyje, pvz. garantinis laikotarpis, termino skaičiavimas ir pan., tačiau daug kas yra ir susitarimo klausimas, pvz. kas į butą užneš apdailos medžiagas ar kitas prekes.
Mūsų darbuotojai dirba pagal mūsų keliamus kokybės reikalavimus, o tai yra ne tas pats kaip kai kurių kitų įmonių darbo principas, kuomet žmonės tiesiog samdomi iš šalies. Savo darbuotojus mes gerai pažįstame ir vertiname. Mūsų meistrai visuomet gali susikoncentruoti tik į savo tiesioginį darbą, nes pagalbinius darbus, tokius kaip medžiagų nešiojimas arba parketo užklojimas po grindų įrengimo, atlieka kiti žmonės.
Kitas svarbus dalykas – mes dirbame tik su savo medžiagomis: gipsas, glaistai ir kitos paslėptos medžiagos. Taip yra dėl to, kad mes norime atsakyti už visą darbų kokybę, todėl tuo pačiu turime naudoti ir medžiagas, kuriomis mes pasitikime.
Terminus, kaip ir minėjau, nusistatome pačioje darbų pradžioje. 14 dienų prieš pradedant darbus prašome, kad būtų atsiųsti techniniai interjero projekto brėžiniai. O toliau, viskas būna apibrėžta darbų grafiko lentelėje. Tiek kiek vėluoja atvykti apdailos medžiagos pagal nurodytas datas, tiek automatiškai nusikelia ir terminas. Jeigu vėlavimas dėl mūsų kaltės, mes mokame delspinigius, apibrėžtus sutartyje.
Ar įmanoma įvardinti vidutinį 1m2 įkainį vidaus įrengimo darbams atlikti?
– Iš tiesų tam, kad įvardinti įkainį tikrai reikėtų apsibrėžti tam tikrus parametrus. Čia panašiai kaip įvardinti automobilio kainą J tam reikia žinoti bent jau gamybos metus, markę ir t.t. Bet nepaisant to, šis klausimas labai dažnas ir aktualus, todėl dažniausiai įvardiname apie 350 Eur/m2 vidutinio įrengimo kainą, ir daugiau, kai vidaus apdailos darbų sprendimai nėra visiškai standartiniai.
Ką galėtumėte patarti žmonėms, kurie vis dėlto renkasi darbams vadovauti patys ir kviečiasi meistrus atskiriems darbams?
– Tokiu atveju bent jau paslėptiems darbams (t.y.: elektros, santechnikos darbai, plytelių klijavimas) rekomenduočiau pasisamdyti kvalifikuotų meistrų komandą, kuri atliekamiems darbams suteiks garantiją. Kitus darbus nesudėtinga pasidaryti ir pačiam, bet visi paslėpti darbai reikalauja specifinių žinių ir bet koks tokių darbų broko tvarkymas yra kur kas skausmingesnis finansiškai negu matomų darbų.
Šioje vietoje galiu pridurti tai, kad kuomet rangos darbus atlieka pavieniai meistrai, daugiau darbo tenka dizaineriui. Todėl, kad tokia darbų eiga reikalauja daugiau dizainerio priežiūros. Kai kuriais atvejais tenka po kelis kartus važiuoti į objektą aptarti brėžinių, nes pirmieji kandidatai atkrenta dėl netinkamų terminų, antrieji dėl kainos ir tik iš kelinto bandymo sužinoma kas dirbs objekte. Ir be abejonės dirbti kur kas paprasčiau kai visus aktualius klausimus galima derinti su vienu už visą objekto įrengimą atsakingu žmogumi, o ne su pavieniais meistrais.
Taigi bendrosios išvados galėtų atrodyti taip:
– Idealiu atveju siekiant sklandaus proceso ir sėkmingo rezultato, procese turėtų dalyvauti užsakovas, interjero dizaineris ir visus darbus atliekanti viena kvalifikuotus meistrus turinti rangos kompanija.
Jeigu norima sutaupyti, tuomet rekomenduojama:
– Bendradarbiaujant su patikimu dizaineriu susikurti techninį interjero projektą, į kurį įeis pertvarų, baldų išdėstymo, elektros, santechnikos, lubų kontūrų ir kiti būtiniausi brėžiniai, pagal kuriuos rangovai atliks darbus.
– Bent jau paslėptiems darbams rinktis kvalifikuotų meistrų komandą, kurie ne tik atliks darbus pagal visus reikalavimus, bet ir suteiks jiems būtinąją garantiją.
Na o visa kita priklauso nuo to, kiek patys norite skirti laiko domėjimuisi, atliekamų darbų priežiūrai, medžiagų rinkimui, baldų braižymui ir pan. Bet kuriuo atveju, nuosavus namus įsirengiame ne kasdien, todėl labai svarbu žinoti visus galimus variantus ir išsirinkti Jums labiausiai tinkantį.
Už pokalbį didžiausia padėka Edvinui Kundeliui.
Kas dar nematė, kaip gali atrodyti profesionalų rankomis įrengti namai, kviečiu užsukti: https://www.bustovizija.net
Jeigu svarstote apie pilną arba dalinį interjero projektą, parašykite mums. Mes mokame išgirsti norus!
Edvinas Kundelis
Projektų vadovas
www.bustovizija.net